Our SUPRA® "ME" 849R end brushes are made from soft animal hair with a trim length of 1/4". They are constructed with a rubber ferrule which increases the stated ferrule diameter, and also helps prevent scratching when used for interior polishing work. . One-piece ferrule construction ensures that the stem and ferrule will not become separated during use. Maximum operating speed: 25,000rpm. Made in Germany.
| Brand | SUPRA® |
| Abrasive Type | Animal Hair |
| Country of Origin | Germany |
| Hardness | Soft |
| Package Size | Pkg. of 12 |
| Rotary Tool Diameter | 3/16" |
| Shank Size | 1/8" |
| Style | Rubber Ferrule |
| Trim Length | 1/4" |