These tungsten vanadium steel burs feature four slits in the head that allow metal shavings and particles to fall out. Help eliminate clogging, so they cut easier and maintain their teeth edges longer.
| Brand | Busch® |
| Bur Diameter | 1.20mm |
| Bur Material | Tungsten Vanadium Steel |
| Bur Shape | Cup |
| Country of Origin | Germany |
| Cut | Clean Cut |
| Diameter | 1.20mm |
| Figure | 411CCC |
| Package Size | Pkg. of 6 |
| Shank Size | 3/32" |