Made of tungsten vanadium steel for strength and durability. Teeth are precision machined and uniformly spaced so cutting is accurate and smooth. Available in two diameters: 1.00 and 1.20mm.
Maximum safe speed varies with bur size and is indicated on the box. Use a good lubricant, such as Gesswein Lube-Stik, to facilitate cutting and prolong tool life. Burs measure approximately 1-3/4" long with 3/32" shank.
| Brand | Busch® |
| Bur Diameter | 1.00mm |
| Bur Material | Tungsten Vanadium Steel |
| Bur Shape | Krause |
| Country of Origin | Germany |
| Diameter | 1.00mm |
| Figure | 256 |
| Package Size | Pkg. of 6 |
| Shank Size | 3/32" |