This rubberized wheel is coarse enough to make quick work of grinding jobs yet flexible enough to follow contours and leave a smooth finish. Contains 220 grit silicon carbide abrasive. Measures 4" diameter x 1/2" thick with 1/2" arbor hole. Maximum operating speed: 3,800rpm.
| Brand | Dedeco® |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Color | Brown |
| Abrasive Grit | 220 |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Arbor Hole | 1/2" |
| Country of Origin | United States of America |
| Max RPM | 3,800rpm |
| Mounted or Unmounted | Unmounted |
| Rotary Tool Diameter | 4" |
| Thickness | 1/2" |