Incorporates a coarse (100 grit) silicon carbide abrasive for fast cutting with a silicone rubber bond that allows easier control and smoother finishing. The result is a wheel that takes out scratches, parting lines and burs while leaving a very smooth finish with no flats or dusty residue. Arbor hole 1/16". Maximum operating speed: 20,000rpm.
Available in 7/8" square-edge wheels and knife-edge wheels. Sold in packages of 100
| Brand | Dedeco® |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Color | White |
| Abrasive Grit | 100 |
| Abrasive Shape | Knife Edge |
| Abrasive Type | Silicone |
| Arbor Hole | 1/16" |
| Country of Origin | United States of America |
| Max RPM | 20,000rpm |
| Package Size | Pkg. of 100 |
| Rotary Tool Diameter | 7/8" |