The DT-109 is a knife-edge wheel measuring 0.366" in diameter by 0.051" in thickness. It is electroplated with 140/170 grit diamond and mounted on a 3/32" shank. Max RPM 60,000 - 120,000. Made in Sweden.
| Bur Diameter | 0.366" |
| Bur Material | Diamond |
| Bur Shape | Knife Edge |
| Country of Origin | Sweden |
| Diamond Grit | 140/170 Grit |
| Head Diameter x Length | 0.366" x 0.051" |
| Item Length | 40.2mm |
| Max RPM | 45,000 - 60,000rpm |
| Package Size | Single |
| Schematic Ref | A |
| Shank Size | 3/32" |
| Style | DT-109 |