The DT-124P is a wheel measuring 0.248" in diameter by 0.02" in thickness. Only the edge of the top surface is electroplated with 140/170 grit diamond. There is a safe portion that measures 0.512" surrounding the raised center. Mounted on a 3/32" shank. Max RPM 45,000 - 60,000. Made in Sweden.
| Bur Diameter | 0.602" |
| Bur Material | Diamond |
| Bur Shape | Square Edge |
| Country of Origin | Sweden |
| Diamond Grit | 140/170 Grit |
| Head Diameter x Length | 0.602" x 0.018" |
| Item Length | 48mm |
| Max RPM | 30,000 - 45,000rpm |
| Package Size | Single |
| Schematic Ref | D |