The DT-129P is a wheel measuring 0.248" in diameter by 0.02" in thickness. The entire top surface is electroplated with 140/170 grit diamond and mounted on a 3/32" shank. Max RPM 45,000 - 60,000. Made in Sweden.
| Bur Diameter | 0.248" |
| Bur Material | Diamond |
| Bur Shape | Square Edge |
| Country of Origin | Sweden |
| Diamond Grit | 140/170 Grit |
| Head Diameter x Length | 0.248" x 0.02" |
| Item Length | 40mm |
| Max RPM | 45,000 - 60,000rpm |
| Package Size | Single |
| Schematic Ref | B |
| Shank Size | 3/32" |
| Style | DT-129P |