These 150 grit, diamond coated, parallel machine files have 3mm shanks for use in reciprocating handpieces. This angled equalling file measures 3.2mm wide by 1.4mm thick. Plating covers approximately 3/4". Overall measurement: approximately 2.5" long. Made in Taiwan.
Sold individually or in a money-saving set of 10 different shapes.
| Country of Origin | Taiwan |
| File Grit | 150 |
| File Length | 2.5" |
| File Shape | Equalling Angle |
| File Thickness | 1.4mm |
| File Type | Riffler |
| File Width | 3.20mm |
| Shank Size | 3mm |