An innovative abrasive material for fast grinding and superb surface finishing! GRX consists of aluminum oxide dispersed in a unique elastic bond. Cuts a bit slower than silicon carbide yet imparts a very smooth surface finish – each grit yields a much higher finish than expected.
Grinds platinum, gold, silver, steel and aluminum without clogging. Prevents metal surfaces from becoming scorched during processing. Very long-lasting. Can be easily dressed using an old file. 6" long and 1/2" Square; 120 grit. Made in Japan.
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Color | Green |
| Abrasive Grit | 120 |
| Abrasive Shape | Square |
| Country of Origin | Japan |
| Item Length | 6" |
| Item Width | 1/2" |
| Rotary Tool Diameter | 1/2" |