A variety of precision-shaped tapered stones used by silversmiths and mechanics for touching up instruments, lapping for close tolerances and cleaning tools and dies. Use round-edged stones to speed up the sharpening of curved tool steels and carbide tools. Use sharp-angled stones to get into hard-to-reach corners. Available only in aluminum oxide in coarse, medium and fine grits.
| Brand | Norton |
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | Fine |
| Abrasive Type | India |
| Country of Origin | Mexico |
| Dimension | 1/4" ~ 1/2" x 4" |
| Dimensions | 1/4" ~ 1/2" x 4" |
| Item Length | 4" |
| Item Width | 1/2" |
| Package Size | Single |
| Stone Shape | Round Tapered |
| Style | F-644 |