For the machinist, woodworker or gunsmith who requires a smooth polished edge. These dense black stones are more aggressive than other Hard Arkansas Stones. The various shapes and sizes are ideal for deburring and polishing intricate tools and metal parts. Use with Gesswein Stoning Oil for best results.
All stones measure 3" long.
| Abrasive | Novaculite |
| Abrasive Grit | Ultra-Fine |
| Abrasive Type | Arkansas |
| Color | Translucent Gray |
| Country of Origin | United States of America |
| Diameter | 1/4" |
| Dimensions | 1/4" x 3" |
| Item Length | 3" |
| Package Size | Single |
| Stone Shape | Round |