Very soft stones used for cleaning diamond wheels. Stones are evenly bonded and have precise grits. Made of premium quality white aluminum oxide.
| Brand | Gesswein® |
| Abrasive | Aluminum Oxide - White |
| Abrasive Grit | 80 |
| Abrasive Type | Dressing |
| Color | White |
| Country of Origin | United States of America |
| Dimension | 1/2" x 1/2" x 6" |
| Dimensions | 1/2" x 1/2" x 6" |
| Item Length | 6" |
| Item Width | 1/2" |
| Item Height | 1/2" |
| Package Size | Pkg. of 6 |
| Stone Shape | Square |