Made of premium quality white aluminum oxide. Very soft stones used for cleaning diamond wheels. Stones are evenly bonded and have precise grits.
Available in 2 sizes:
- 1/2" x 1/2" x 6" long
- 3/4" x 3/4" x 6" long
and in 5 grits: 80, 120, 150, 200, and 320.
Priced per piece (below). Minimum order of 6 pieces, please order in quantities of 6.
| Brand | Gesswein® |
| Abrasive | Aluminum Oxide - White |
| Abrasive Grit | 150 |
| Abrasive Type | Dressing |
| Color | White |
| Country of Origin | United States of America |
| Dimension | 1/2" x 1/2" x 6" |
| Dimensions | 1/2" x 1/2" x 6" |
| Item Length | 6" |
| Item Width | 1/2" |
| Item Height | 1/2" |
| Package Size | Pkg. of 6 |
| Stone Shape | Square |