These EVE® fiberglass mesh reinforced discs measure 40mm in diameter by 0.5mm in thickness and are coated with aluminum oxide in a resin-bond for durability. Designed for cutting metals. Used often for slitting or cutting-off sprues or gates.
| Brand | EVE® |
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Type | Fiber |
| Arbor Hole | 1.8mm |
| Country of Origin | Poland |
| Max RPM | 10,000rpm |
| Package Size | Pkg. of 10 |
| Rotary Tool Diameter | 40mm |
| Wheel Thickness | 0.5mm |