EVE pumice polishing wheels are the ideal rubber abrasive on the bench for working on settings and other metals and best of all, will not scratch stones! The fine pumice abrasive is safe to use around most stones and gives a final mirror-like finish to the metal surfaces. For optimal results, use at 7,000–10,000rpm with very little exertion of pressure. Pumice Wheels are available in Square-Edge and Knife-Edge shapes both mounted and unmounted. The unmounted wheels have a 1/16” center hole and require a mandrel (sold separately).
| Brand | EVE® |
| Abrasive | Pumice |
| Color | Gray |
| Abrasive Grit | Fine |
| Abrasive Shape | Knife Edge |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Germany |
| Diameter | 14.50mm |
| Grit | Fine |
| Package Size | Pkg. of 10 |
| Rotary Tool Diameter | 5/8" |
| Shape | Knife-Edge Mounted |
| Thickness | 2.5mm |