For use in reciprocating handpieces such as Power Hand 2X Recipros and SZX Profiler.
These parallel machine files have a 3mm shank and measure 2" in length. Coated end is 5/8". All are medium (D126) grit. Sold individually or in a money-saving Set of all 9.
| Brand | Spectra |
| Country of Origin | Germany |
| File Grit | Medium |
| File Length | 2" |
| File Thickness | 2mm |
| File Type | Micro |
| File Width | 5.00mm |
| Package Size | Single |
| Plated Sides | 1 Sided |
| Shank Size | 3mm |
| Shape | Flat |
| Style | 1 Sided |