Durable fast-cutting stones designed for imparting a professional edge on reamers, taps and rough rounders on shoe machine tools. Available in medium and fine grits.
| Brand | Norton |
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | Fine |
| Abrasive Type | India |
| Country of Origin | Mexico |
| Dimension | 3/16" x 1" x 5" |
| Dimensions | 3/16" x 1" x 5" |
| Item Length | 5" |
| Item Width | 1" |
| Item Height | 3/16" |
| Package Size | Single |
| Stone Shape | Rectangular |
| Style | T125 |