A variety of precision-shaped tapered stones used by silversmiths and mechanics for touching up instruments, lapping for close tolerances and cleaning tools and dies. Use round-edged stones to speed up the sharpening of curved tool steels and carbide tools. Use sharp-angled stones to get into hard-to-reach corners. Available only in aluminum oxide in coarse, medium and fine grits.
| Brand | Norton |
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | Coarse |
| Abrasive Type | India |
| Country of Origin | Mexico |
| Dimensions | 1/16" x 7/16" x 4" |
| Item Length | 4" |
| Item Width | 1/2" |
| Package Size | Single |
| Stone Shape | Rectangular |
| Style | F-444 |