Natural Arkansas Stones have gained a reputation over the years as the finest all-purpose stones for deburring and polishing operations as well as for sharpening precision tools. Hard Arkansas Stones are dense and fine-grained for final honing where the sharpest precision edges possible are needed. Soft Arkansas, with its less dense and more open structure, is ideal for imparting a fine, smooth surface. Arkansas Stones are not oil-filled and should be used with Gesswein Stoning Oil.
All stones measure 3" long, available in a wide variety of shapes. Please order by style number.
Norton Arkansas Stones have gained a reputation over the years as the finest all-purpose stones for deburring and polishing operations as well as for sharpening precision tools.
Hard Arkansas Stones are dense and fine-grained for final honing where the sharpest precision edges possible are needed. Soft Arkansas, with its less dense and more open structure, is ideal for imparting a fine, smooth surface.
Arkansas Stones are not oil-filled and should be used with Gesswein Stoning Oil for best results.
| Brand | Norton |
| Abrasive | Novaculite |
| Abrasive Grit | Fine |
| Abrasive Type | Arkansas |
| Country of Origin | Mexico |
| Dimension | 3/8" x 3/8" x 3" |
| Dimensions | 3/8" x 3/8" x 3" |
| Hardness | Hard |
| Item Length | 3" |
| Item Width | 3/8" |
| Package Size | Single |
| Stone Shape | Square |
| Style | HF33 |