Our HB4 Hard Arkansas Stone measures 4"L x 2"W x 3/4" thick. This extremely hard and fine unmounted stone is often used for the final finish on gravers and cutting tools. Can be used on both sides. Norton Arkansas Stones have gained a reputation over the years as the finest all-purpose stones for deburring and polishing operations as well as for sharpening precision tools. Hard Arkansas Stones are dense and fine-grained for final honing where the sharpest precision edges possible are needed. Not oil filled so should be used with Gesswein Stoning Oil for best results.
| Brand | Norton |
| Abrasive | Hard Arkansas |
| Abrasive Grit | Ultra-Fine |
| Abrasive Type | Arkansas |
| Country of Origin | Mexico |
| Dimensions | 4" x 2" x 3/4" |
| Hardness | Hard |
| Item Length | 4" |
| Item Width | 2" |
| Package Size | Single |
| Stone Shape | Rectangular |
| Style | HB-4 |
| Thickness | 3/8" |