Our SB14 is a soft, natural Arkansas stone measuring 3x1x3/8". Natural Arkansas stones have gained a reputation over the years as the finest all-purpose stones for deburring and polishing operations as well as for sharpening precision tools. Soft Arkansas Stones are an extra-fine grit with a more open, less dense structure, ideal for imparting a fine, smooth surface. These stones are not oil-filled and should be used with Gesswein Stoning Oil. Can be used on both sides.
| Brand | Norton |
| Abrasive | Hard Arkansas |
| Abrasive Grit | Fine |
| Abrasive Type | Arkansas |
| Country of Origin | United States of America |
| Dimension | 4" x 1" x 3/8" |
| Dimensions | 4" x 1" x 3/8" |
| Hardness | Soft |
| Item Length | 4" |
| Item Width | 1" |
| Package Size | Single |
| Stone Shape | Rectangular |
| Style | SB-14 |
| Thickness | 3/8" |