Designed for use with the water-cooled MAX 24 and MAX 30 Polishing Machines. All are 6" diameter x 1" thick with 1" arbor hole. Four styles:
- XA for Grinding
- LD and MF for deburring and prepolishing
- MX for uniform finishing on contoured surface areas
XA, LD and MF Wheels: 1200-1800rpm with medium water flow.
MX Wheels: 1200-1500rpm with light water flow.
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Abrasive Grit | 1000 |
| Arbor Hole | 1" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Max RPM | 1,500rpm |
| Package Size | Single |
| Rotary Tool Diameter | 6" |
| Style | MF1000 |
| Thickness | 1" |